İzmir Lokma

İzmir Lokmaa

Lokma tatlısının tarihçesinden bahsedeceğiz, bir takım öneriler ve bilgilendirmeler ile bu işte usta olduğumuz hususunda dikkatinizi çekmek yegane amacımız, lokmanın tarihi çok eski zamanlara dayanır. İlk olarak Arap kültüründen doğduğu bilinir. Daha çok hayır işlerinde dağıtılan lokma tatlısı lezzeti ve pratik yapımından dolayı tercih edilir. İzmir lokma tatlısı üretimi ve satışı yapan firmamız kaliteden asla ödün vermez. Hazırlık aşamasından yapım aşamasına kadar her işlem süreci özenle hazırlanır. Lokma tatlısı çok basit bir tatlı gibi görünse de deneyim ve tecrübe gerektirir. Firmamız çok kalabalık olan organizasyonlarda lokmayı ayağınıza getirir. Lokma dökme aracımız ve ustalarımız ile organizasyonun olduğu bölgeye kurulumu yapar ve sizlere sıcak olarak servis ederiz.

İzmir Lokması Özel Gün Tatlısı

Lokma tatlısı hemen hemen her yerde sıklıkla yapılır. halkımızca fazlasıyla sevilir. Maliyetinin ucuz olması ve pratik yapımından dolayı hayır işlerinde akıllara ilk olarak lokma gelir. Düğünlerde, mevlitlerde, sünnet düğünlerinde, açılışlarda, kına, gibi birçok organizasyonda lokma dökülür. Menekşe Lokma özel günlerinizde siz daha başka detaylar ile ilgilenin diye sizlere hizmet sunar. Yapmanız gereken tek şey sipariş bilgilerini firmamıza iletmektir. İstediğiniz saatte servise hazır olarak sunum yapılır.

serbetlokmaizmir

İzmir Lokma Nasıl Yapılır?

Detaylar bu güzel tatlının kültürünü yansıtırİzmir lokmayı saray lokmasından ayıran en büyük özelliği görsel şeklidir. Yuvarlak şekilde ortası delik olarak hazırlanır. Hazırlık aşamasında un, maya, su, yağ, şeker gibi basit malzemelere ihtiyaç vardır. Menekşe Lokma kullandığı her malzemeyi özenle seçer. malzemeler herkes tarafından bilindik olmalıdır. (örn: Orkide yağ Ova un) Alınan siparişe göre kaç kişilik lokma yapılacağı aşçımız tarafından belirlenir. Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra yapım aşamasına geçilir.

İzmir Lokma Üretim

Üretimin son aşamasında hijyenik şartlar tekrar ve tekrar kontrol edilir. Hamuru ele yapışacak kıvamda cıvık olmalıdır. Lokma dökme makineleri ile hızlıca kızgın yağa atılarak kızartılır. Kızaran lokmalar alınır ve ve bize özel soğuk şerbet ile buluşturulur. Yapım aşamasında kullanılan malzeme lezzete direk etki eder. Kızartılan yağ çok önemlidir. Sürekli aynı yağda kızartmak kanserojen etki yaptığı gibi kötü bir lezzete de neden olur. Menekşe lokma bu durumu sizlere yaşatmaz, Lokma tatlısının püf noktalarından biri de şerbet ve kızartılan yağ detayıdır. O yüzden lezzetli lokma yemek istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz. Menekşe Lokma İzmir’den alınan siparişleri gezici aracımız ile sizlere sıcak olarak servis eder.

Gerçek Lokma Menekşe Lokma

Menekşe lokma, lokmanın en önemli detayının şerbet olduğunun bilincindedir. her tatlı türünde önemlidir. Bir çok merdiven altı firma ucuz olsun diye mısır şurubu kullanır. Mısır şurubu boğazı yakar ve ağızda kötü bir tada neden olur. Şerbet kesinlikle su ve şeker ile yapılmalıdır. Yaptığımız her tatlıda asla ucuza kaçmıyor kaliteli ürünler kullanıp tatlı sevenlerin sağlığını riske atmıyoruz. Bizler için kalitesiz ürün kullanmak kul hakkıdır sizlerden de ricamız  İzmir lokmamız dan tadın, yedikçe yemek isteyeceksiniz. Şerbet kıvamlı olmalı ve lokmayı ezmemelidir. Çıtır çıtır olması için lokmanın sıcak, şerbetin soğuk olması gerekir orantı önemlidir ustası olmayanın tutturamayacağı bir ayardır. Lokmanın şerbet içinde bekleme süresi çok uzun değildir. Soğuk şerbete atılan lokmalar biraz tutulur ve hemen alınarak taze taze servis edilir.

İzmir Lokmasının Servis Edilmesi

İzmir lokması ve saray lokmasından ayıran bir diğer özellikte servis edilme şeklidir. İzmir lokması üçerli olarak servis edilir. Saray lokması çok daha küçük olduğu için altışarlı olarak servis edilir. Menekşe Lokma siparişleri organizasyona kaç kişi gelecekse ona göre hazırlar. Lokma fiyat bilgisi için firmamızı aramanız gerekir. Organizasyonun kaç kişilik olduğu ve o bölgede lokma dökme hizmeti ücreti direk olarak etkiler.

HEMEN ARAYIN
WhatsApp chat